آخرین اخبار : 

روش ارتودنسی دیمون (Damon):مزایا و قیمت


یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین سیستمهای درمان ارتودنسی ثابت که در دهه ۱۹۹۰ به عرصه ارتودنسی معرفی شده است، سیستم ارتودنسی دیمون می باشد. مشخص ترین خصوصیت این سیستم بکار گیری براکتهای دیمون می باشد. براکتهای دیمون با طراحی منحصر به فرد خود نیاز به کشهای کوچک لاستیکی (O-ring) را برای نگه داشتن سیم ارتودنسی بر روی براکتها حذف می نمایند. سیم ارتودنسی در این براکتها بوسیله مکانیسم کشویی نگه داشته می شود، در نتیجه اصطکاک بین سیم و براکت کاهش یافته و حرکت دندانها تسریع و تسهیل می گردد. در سیستم دیمون نحوه قرار دادن و مکانیسم اتصال براکتها به دندان، مشابه دستگاههای ارتودنسی معمول است. ارتودنتیست ها در ارتودنسی دیمون از بریس هایی استفاده می کنند که به طور خودکار باز و بسته می شوند، بر خلاف انواع مرسوم بریس ها که ثابت هستند در این نوع از درمان ارتودنسی، سیم ها به مروز زمان و طی فرآیند درمان با شکل و قرار گیری دندان ها تنظیم می شوند. ایده ساخت ارتودنسی دیمون در سال ۱۹۳۵ داده شد اما بریس های نسل اول آن در سال ۱۹۹۶ به بازار عرضه شدند…..
باز و بسته شدن بریس ها درمان ارتودنسی به این شیوه را ساده تر و اثر بخش تر می کند، ضمن این که با اعمال فشار کمتر، درد ناشی از درمان را نیز تا حدودی کاهش می دهد. به عبارت دیگر وایر ارتودنسی بدون نیاز به کش یا گره استیل روی براکت ها نگهداری می شود. براکت درب کوچکی دارد که پس از قرارگیری وایر داخل آن بسته می شود…..

سیستم کار براکت های ارتودنسی دیمون

این براکت ها ، برای تغییر محل دندان ها و قرار دادن آنها در محل درستشان از روش های مختلفی استفاده می نمایند . سیمی که در این سیستم ارتودنسی استفاده می شود ، نیروی کمتری به دندان ها وارد می نماید که در این حالت بیمار درد و ناراحتی کمتری احساس می نماید . در این سیستم ارتودنسی بر خلاف روش سنتی ، دیگرنیاز نیست که ارتودنتیست از روش های مکمل مانند کشیدن دندان یا بسط دادن کام استفاده نماید.
ویژگی متمایز دیگر سیستم ارتودنسی دیمون ، سیمهای ارتودنسی خاص آن است که نیروی بسیار ملایم و مناسبی را به دندانها اعمال می نماید، درنتیجه بیمار ناراحتی کمتری حین درمان تحمل خواهد کرد. در این سیستم امکان گسترش قوس دندانی بیشتر فراهم می شود و طبعا احتمال کشیدن دندان یا کاربرد پیچهای مخصوص در کام بیمار کاهش می یابد…..